rok 2012/2013

Meloman Roku 2013

 

„Muzyka kształci pamięć, zdolność intensywnego zauważania,

pomaga w rozumieniu pojęcia prędkości i czasu trwania,

uczy operowania strukturami logicznymi,

a rozwijając słownictwo – wzbogaca myślenie...”

Maria Przychodzińska, Muzyka i wychowanie

 

Od czterech lat w Szkole Podstawowej w Komornikach działa Koło Młodego Melomana. Począwszy od miesiąca października członkowie koła uczestniczą w koncertach w Poznańskiej Filharmonii, a także aktywnie włączają się w muzyczne życie szkoły.

W naszej szkole  edukacja muzyczna jest włączona zarówno do programu zajęć obowiązkowych jak i nadobowiązkowych. Szkolni melomani rozwijają swoje uzdolnienia na zajęciach grupy flażoletowej, szkolnego chóru, grają na instrumentach, występują w szkolnych przedstawieniach. Wielu uczniów uczęszcza dodatkowo do szkół muzycznych i baletowych. Wszyscy pragną poznać najwartościowsze dzieła muzyki klasycznej i współczesnej.

  Na lekcjach uczniowie dowiadują się ciekawostek o kompozytorach i stylach w muzyce, interpretują muzykę poprzez ekspresję plastyczną czy ruchową, a są i tacy, którzy dostrzegają potrzebę uczestniczenia w koncertach muzyki poważnej.

Wielu spośród uczniów i ich rodziców zainteresowało się ideą Koła Młodego Melomana poprzez aktywne uczestnictwo w kulturze muzycznej oraz poznaniu najwartościowszych dzieł muzyki klasycznej i współczesnej.

Koncerty  Pro Sinfoniki odbywają się raz w miesiącu  w Auli UAM w Poznaniu.  Repertuar jest bardzo zróżnicowany. W  tym roku wysłuchać mogliśmy m.in. „Bolero” Ravela, „Cztery pory roku” A.Vivaldiego, muzykę góralską, chór „Poznańskie Słowiki”.

11 czerwca podczas koncertu „Muzyka łączy pokolenia” , który odbył się w naszej szkole, wręczone zostały nagrody i dyplomy laureatom konkursu Koła Młodego Melomana .

Tytuł Melomana Roku 2013 zdobyły cztery dziewczynki:

 Olga Trzykowska IV a, Julia Peksa V d,Martyna Peksa  III d, i Zuzanna Janowska IV a

Młodymi Melomanami zostali:

Amadeusz Stronka I c, Agata Majewska II d, Filip Urbanowicz  IV a Miłosz Weber IV a.

Pani dyrektor Bożena Czaińska wręczyła laureatom dyplomy i pamiątkowe statuetki. Cieszy nas bardzo, że wśród licznej gromady uczniowskiej, znalazła się grupa bez mała 50 dzieci, które miały możliwość przeżyć osobiście spotkanie z kulturą. Już sama obecność w pięknym budynku filharmonii wypełnionym po brzegi młodymi melomanami, świadczy o tym, że wielu pragnie kształtować swoje upodobania, a nie tylko ulegać gustom przeciętnego odbiorcy.

Pragniemy przekonać dzieci, że istnieje piękny dźwięk, szlachetna muzyka, która porusza, kształtuje wrażliwość i ogólną kulturę na co dzień.   

Zapraszamy w nowym sezonie artystycznym 2013/14 na koncerty Pro Sinfoniki.

Opiekunki Koła Młodego Melomana: Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel

1 czerwca 2013 - Koncert „Pieśni, piosenki, przeboje”

Za nami ostatni, czerwcowy koncert Pro Sinfoniki  w tym sezonie. Ostatni – ale jaki! Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Wysłuchaliśmy (a nawet wspólnie zaśpiewaliśmy!) 16 utworów  różnych kompozytorów i z różnych epok, od XVI w. do czasów współczesnych. Najbardziej podobała mi się „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, ale z równą przyjemnością słuchałam  piosenki „Aaa, kotki dwa” z przedwojennego filmu pt.”Paweł i Gaweł”. A może najlepsze było wykonanie przeboju „What a Wonderful World”? Albo znanego z filmu „Shrek” utworu L. Cohena „Hallelujah”?... A jak Wy sądzicie?... Do zobaczenia na następnych koncertach Pro Sinfoniki!

                                                Opiekunki KMM: I.Chruściel i D.Błaszczyk

 

 

Chór Chłopięcy i Męski
Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki

 

Dyrektorem Artystycznym i Dyrygentem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej jest Maciej Wieloch – śpiewak, uczeń i asystent prof. Stefana Stuligrosza, długoletni dyrygent Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Pod jego batutą chór kontynuuje dzieło wielce zasłużonego Profesora – twórcy „Poznańskich Słowików”. Najsłynniejszy chór w Polsce daje rocznie ok. 50 koncertów na terenie Polski i poza jej granicami. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii.

 

Ma wszechstronny repertuar, zawierający ponad 1000 utworów. Wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu z Palestriną i Victorią na czele. Szczególnie ceni sobie wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta; Śpiewa z powodzeniem kompozycje współczesne Szymanowskiego, Szeligowskiego, Krenza, Kilara, Góreckiego, Pendereckiego, Deakbardosa, Thompsona, Rottera.

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej współpracował z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek - Radkową, Teresą Żylis – Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. „Poznańskimi Słowikami” dyrygowali gościnnie m.in.: Stanisław Wisłocki, David Shalom, Stefan Fraas, Leonard Bernstein.
„Poznańskie Słowiki” stale współpracują z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej; muzykowały wielokrotnie w Polsce i za granicą także z innymi orkiestrami, m.in. z "Sinfonią Varsovią".
Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, króla Hiszpanii Juana Carlosa, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, , premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI; Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla Papieża Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.
„Poznańskie Słowiki” nagrały 31 płyt CD, 27 dawnych płyt długogrających, 18 kaset magnetofonowych, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór uczestniczył w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” reż. Hieronima Przybyła (1965) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” reż. Jerzego Stuhra (1999);
Obecnie chór to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Przez ponad 70 lat Chór Stuligrosza tworzyło blisko 1500 śpiewaków. Ich wspólny sukces to piękna muzyczna wizytówka Polski i Poznania.         /źródło https://www.filharmoniapoznanska.pl /

 

WIOSNA W MUZYKOTECE – 6 IV 2013

„Halo, halo!

Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,

Nadajemy audycję z ptasiego kraju...”

Tak rozpoczął się ten niezwykły koncert. Każdy z muzyków dodał trochę słońca, każda sekcja- trochę ciepła, aż wszystkim zrobiło się wiosennie.

Zabrzmiała muzyka pełna ptasich świergotów, brzęczenia pszczół, a nawet słychać było pierwszą wiosenną burzę! Tak grali „wiosenni czarodzieje”

z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. I naprawdę czarowali. Nie wierzycie? Spójrzcie przez okno!!!

                                                                                                                                            Opracowała I. Chruściel

Koło Młodego Melomana uczestniczyło w koncercie do Poznańskiej Filharmonii

w sobotę, 6 kwietnia 2013 r., godz. 11.00

WIOSNA W MUZYKOTECE

Marcin SUSZYCKI - skrzypce
Jakub CHRENOWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

Program:

  • Antonio Vivaldi Cztery pory roku                  op. 8 – Wiosna RV 269 E-dur
  • Robert Schumann Symfonia nr 1                  op. 38 B-dur Wiosenna cz. 1
  • Ottorino Respighi Ptaki: Preludio, Kukułka
  • Robert Schumann Symfonia nr 1                  op. 38  B-dur Wiosenna cz. 4
  • Johann Strauss Odgłosy wiosny op. 410

Koncert „Anatomia fortepianu”

           

Skąd pochodzi współczesny fortepian? Jakie instrumenty były jego poprzednikami?

9 marca wzięliśmy udział w kolejnym koncercie Pro Sinfoniki, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym instrumencie. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku utworów zagranych na cymbałach, pianoforte i klawesynie, które są jakby  „przodkami” fortepianu. Po koncercie obejrzeliśmy te instrumenty z bliska i zrobiliśmy sobie przy nich zdjęcia. Dowiedzieliśmy się również, że fortepian ma 88 klawiszy, a dźwięki powstają dzięki młoteczkom, które uderzają struny (w klawesynie struny są szarpane). Na zakończenie koncertu odpowiedzieliśmy „śpiewająco” w rytmie hip-hopu na pytania zadawane przez prowadzących. I to chyba podobało się młodym melomanom najbardziej. 

                                      Opiekunki KMM: D. Błaszczyk i I. Chruściel

 

 
 
 

Anatomia fortepianu

2013-03-20 06:11

Koło Młodego Melomana zaprasza na koncert do Poznańskiej Filharmonii

 

Program:  Widowisko multimedialne, które wyjaśni co siedzi w fortepianie, dlaczego klawiatura jest  czarno-biała, jak grać forte i jak grać piano.

Sara CZUREJA - cymbały
Katarzyna DROGOSZ - pianoforte
Anna HAAS-NIEWIEDZIAŁ - fortepian
Dagmara KAPCZYŃSKA - klawesyn
Jarek KOSTKA - fortepian
Maciej PABICH - fortepian
Daniel MOSZCZYŃSKI - prowadzenie koncertu
Piotr NIEWIEDZIAŁ - fortepian, prowadzenie koncertu, scenariusz

Zbiórka o godz. 14.30 przed aulą, dojazd własny, koszt wejściówki: 15 zł.

 

Uwaga! Obowiązuje strój galowy.

Zapraszamy rodziców do udziału w koncercie.

Opiekunowie KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

Cymbały

.

 

Cymbały – cytra płytowa; do gry na nich używa się pałeczek, którymi uderzane są struny. Cymbały należą do instrumentów strunowych uderzanych, ale nie mają mechanizmu klawiszowego. Instrument ten jest szczególnie popularny w muzyce ludowej. Cymbały wykorzystał też Zoltán Kodály

 w swojej operze "Háry János".

Klawesyn

Klawesyn flamandzki

 

Klawesyn (fr. clavecin, wł. (clavi)cembalo) – znany powszechnie w Europie od XV wieku instrument strunowy szarpany, wyposażony w klawiaturę, zaliczany do rodziny cytr.

W instrumencie tym struny zostają wzbudzone poprzez mechanizm skoczków zaopatrzonych w tzw. "piórka" wykonane z twardych partii piór ptasich, twardej skóry lub współcześnie z tworzyw sztucznych. "Piórka" wprawione w ruch za pomocą mechanizmu klawiszowego szarpią struny naciągnięte nad płytą rezonansową. 

Fortepian

 

Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr.

W fortepianie struny rozpięte na stalowej ramie uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśnięcie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę, przenosząc jednocześnie dynamikę uderzenia w klawisz.

D.B./źródło: WIKIPEDIA/

23 lutego 2013

2013-02-25 07:06

 

„Tańce nie do tańca... ale jak to! Przecież taniec to czysta erupcja podskoków, przytupów, piruetów, zgrabnych ukłonów. Taniec towarzyszył człowiekowi od zawsze. Spotykamy go od kamienia łupanego do dzisiaj.” (z listka koncertowego).  W sobotę wysłuchaliśmy kilku utworów skomponowanych przez Krzysztofa Pendereckiego (który właśnie obchodzi 80 rocznicę urodzin), Witolda Lutosławskiego (miałby teraz 100 lat) i Maurice Ravela. Koncert rewelacyjnie poprowadził pan Jurek Dybał. Sprawił, że muzyka poważna przestała taką być, opowiedział kilka zabawnych historii, a potem zaprosił nas do wspólnego wykonania piosenki „Szła dzieweczka”... Dzieci mogły same spróbować „skomponować” utwór atonalny, rzucając piłeczkę na ksylofon. A na koniec wszyscy obecni wykonali słynne „Bolero” Ravela używając zamków błyskawicznych, śpiewając i wystukując rytm. Mimo zimowej pogody na zewnątrz, w Auli panowała gorąca atmosfera. „Tańce nie do tańca? A kto tak powiedział? Jeśli porwie Was muzyka, to zawsze można klaskać i kołysać się w jej rytm!”

                                                            Opracowała Iwona Chruściel

 

Flażoleciści w Poznańskiej Katedrze

29.01.2013

 

Poznańska Katedra zamieniła się w sobotę, 12 stycznia w przestrzeń muzyczną wypełnioną kolędnikami - miejsce spotkania dzieci grających na flażoletach połączone z Nabożeństwem Słowa. Spotkaniu przewodniczył biskup Grzegorz Balcerek.

Tęczowe Nutki i Młodzi Melomani ze Szkoły Podstawowej w Komornikach grali w tym miejscu już ósmy raz.

 Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik z polskimi kolędami oraz czekoladowy upominek.

            Zeszliśmy także do podziemi katedry, gdzie znajduje się misa chrzcielna i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

            Inicjatorem spotkań jest pan Wojciech Wietrzyński propagator ruchu flażoletowego.

 

Wielce Szanowni Państwo.

 

12 stycznia 2013 roku po raz XVII flażoleciści podążali „Śladami Trzech Króli”, aby spotkać się przy Betlejemskim Żłóbku w Poznańskiej Bazylice Archikatedralnej.

Wydaliśmy śpiewniki 1466 flażolecistom z 59 szkół, ośrodków kultury i parafii.

W imieniu Organizatorów składam serdeczne podziękowania Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Opiekunom, dzięki którym młodzi muzycy mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym Nabożeństwie.

 

Do zobaczenia 11 stycznia 2014 roku.

                          Wojciech Wietrzyński

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

                                                                  Dorota Błaszczyk, Karolina Szlaferek

                                                                    /zdjęcia R. Woźniak, D. Błaszczyk/

„Trąbka w karnawale”

 

2013-02-17 19:34

 

„Muzyka odmalować potrafi wszelkie emocje i uczucia. Jest wielką i magiczną siłą, ponieważ potrafi również te uczucia wywoływać – smutek, nostalgię, radość, szczęście, zadumę, tęsknotę.

"Podczas dzisiejszego koncertu zajmować się będziemy radością.” Takie informacje można było przeczytać w „listku koncertowym”.

12 stycznia 2013 r. młodzi melomani wysłuchali utworów, które przeniosły nas w świat weneckiej maskarady i tłumnej , szalonej zabawy maskowej. Był to: „Karnawał” (Antonin Dvorak), „Karnawał wenecki” (Jean-Baptiste Arban), „Tańce z Galanty”(Zoltan Kodaly) i „Karnawał rzymski”(Hector Berlioz).

Ilu tanecznych rytmów i skocznych melodii uda nam się doliczyć podczas dzisiejszego koncertu? Które z nich zatrzymamy w sercach na dłużej, by dawały nam radość i siłę? I czy rzeczywiście muzyka ma magiczną moc wywoływania uczuć?” My uważamy, że ma…

                                         Opracowała Iwona Chruściel

Listopadowy koncert Pro Sinfoniki

2012-11-22 22:18

W dniu 10 listopada 2012 r. uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność oglądać wspaniałe przedstawienie w Poznańskiej Filharmonii pt. „Bliskie spotkania III stopnia”. Atmosfera jaka panowała na scenie i widowni była iście kosmiczna, a to za sprawą małych aktorów z Koła Młodych Melomanów Klasy Muzycznej przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Murowanej Goślinie.       

 Na początku widzowie poznali muzykę z czasów prehistorycznych i stopniowo przy dźwiękach muzyki oraz prześlicznych układach tanecznych, przenieśli się do czasów współczesnych. Było bardzo kolorowo, nieziemsko i zabawnie. Z niecierpliwością już czekamy na kolejne występy, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

Moim zdaniem każdy powinien być chociaż raz w Filharmonii i zasmakować kunsztu elegancji a także kultury jaka tam panuje.

                                                                                       Prezes Koła Młodego Melomana

                                                                                                   Julia Peksa kl.Vd

Co uczyniliśmy, aby dzieci kochały muzykę?”

 

Koło Młodego Melomana ma swojego prezesa

W przededniu Międzynarodowego Dnia Muzyki młodzi melomani z naszej szkoły wybrali prezesa Koła Młodego Melomana, uczennicę klasy V d,Julię Peksę.

Julia jest uczennicą uzdolnioną muzycznie. Już będąc małym dzieckiem uwielbiała śpiewać i słuchać muzyki. W 2009 r. rozpoczęła naukę gry na flażolecie, a w 2010 r. na pianinie. Dzięki talentowi wokalnemu zdobywała główne nagrody w szkolnych i międzyszkolnych konkursach wokalnych. Jest laureatką trzech nagród GRAND PRIX: na Festiwalu „Małolata” w Puszczykowie, II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dziecięcej,  VII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Gminy Komorniki. W 2010 r. zajęła III miejsce w Poznańskim Konkursie Piosenki Szkolnej i II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Wyśpiewaj to” w Poznaniu.

Od 1 września 2012 r. Julia uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Poznaniu przy ul. Głogowskiej. Od tego momentu jest słuchaczką cyklu czteroletniego i poznaje tajniki gry na saksofonie.

Od dnia 17 września 2012 r. jest również chórzystką  Poznańskiego Chóru Skowronki.

            W sobotę, 6 października  na spotkaniu inaugurującym 45. sezon koncertowy, Julia została uroczyście mianowana przez kierownik artystyczną Pro Sinfoniki, panią Marlenę Gnatowicz-Drobnik. Po uroczystym zaprzysiężeniu, wraz z grupą uczniów i towarzyszących im rodziców,  wzięła udział w koncercie „Król swingu”.

 

 

Utwory Benny Goodmana w wykonaniu brytyjskich muzyków dostarczyły słuchaczom  wielu  pozytywnych emocji, „nogi same tańczyły”.

            Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły uczestniczą w proponowanych przez KMM działaniach i zapraszamy już 10 listopada na następny koncert pt. „Bliskie spotkania III stopnia, czyli od Jaskiniowców do Michaela Jacksona”.

 

 

INAUGURACJA SEZONU KRÓL SWINGU, 6.10.2012,
Julian Bliss - klarnet, Neal THORNTON - fortepian, Jim Hart - wibrafon, Martin Shaw - trąbka, Colin Oxley - gitara, Tim THORNTON - kontrabas, Matt SKELTON - perkusja

                                                       Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

Benjamin David "Benny" Goodman

2012-10-01 22:50

 

amerykański muzyk jazzowy, klarnecista, zwany „Królem Swingu”. Urodził się 30 maja 1909 w Chicago, a zmarł 13 czerwca 1986 w Nowym Jorku.

Był synem polskiego krawca z Warszawy. Nauczył się grać na klarnecie uczęszczając na zajęcia dobroczynnego klubu muzycznego dla chłopców. W 1932 roku założył własny band. Benny Goodman spopularyzował czarną muzykę wśród młodej białej publiczności. Był klarnecistą o umiejętnościach wirtuozerskich, dużej kreatywności i jednym z najbardziej nowatorskich muzyków jazzowych.

Goodman przyczynił się także do znaczącego kroku w integracji rasowej w Ameryce. We wczesnych latach 30. biali i czarni muzycy nie mogli wspólnie występować w większości klubów i na koncertach. Benny Goodman zerwał z tą tradycją, zatrudniając do swego trio czarnoskórych muzyków.

Przygotuj się przed koncertem w Auli Uniwersyteckiej i posłuchaj : https://www.youtube.com/watch?v=lTzP7ecGQiw&feature=related