Artykuły archiwalne

Meloman Roku 2013

 

„Muzyka kształci pamięć, zdolność intensywnego zauważania,

pomaga w rozumieniu pojęcia prędkości i czasu trwania,

uczy operowania strukturami logicznymi,

a rozwijając słownictwo – wzbogaca myślenie...”

Maria Przychodzińska, Muzyka i wychowanie

Od czterech lat w Szkole Podstawowej w Komornikach działa Koło Młodego Melomana. Począwszy od miesiąca października członkowie koła uczestniczą w koncertach w Poznańskiej Filharmonii, a także aktywnie włączają się w muzyczne życie szkoły.

W naszej szkole  edukacja muzyczna jest włączona zarówno do programu zajęć obowiązkowych jak i nadobowiązkowych. Szkolni melomani rozwijają swoje uzdolnienia na zajęciach grupy flażoletowej, szkolnego chóru, grają na instrumentach, występują w szkolnych przedstawieniach. Wielu uczniów uczęszcza dodatkowo do szkół muzycznych i baletowych. Wszyscy pragną poznać najwartościowsze dzieła muzyki klasycznej i współczesnej.

  Na lekcjach uczniowie dowiadują się ciekawostek o kompozytorach i stylach w muzyce, interpretują muzykę poprzez ekspresję plastyczną czy ruchową, a są i tacy, którzy dostrzegają potrzebę uczestniczenia w koncertach muzyki poważnej.

Wielu spośród uczniów i ich rodziców zainteresowało się ideą Koła Młodego Melomana poprzez aktywne uczestnictwo w kulturze muzycznej oraz poznaniu najwartościowszych dzieł muzyki klasycznej i współczesnej.

Koncerty  Pro Sinfoniki odbywają się raz w miesiącu  w Auli UAM w Poznaniu.  Repertuar jest bardzo zróżnicowany. W  tym roku wysłuchać mogliśmy m.in. „Bolero” Ravela, „Cztery pory roku” A.Vivaldiego, muzykę góralską, chór „Poznańskie Słowiki”.

11 czerwca podczas koncertu „Muzyka łączy pokolenia” , który odbył się w naszej szkole, wręczone zostały nagrody i dyplomy laureatom konkursu Koła Młodego Melomana .

Tytuł Melomana Roku 2013 zdobyły cztery dziewczynki:

 Olga Trzykowska IV a, Julia Peksa V d,Martyna Peksa  III d, i Zuzanna Janowska IV a

Młodymi Melomanami zostali:

Amadeusz Stronka I c, Agata Majewska II d, Filip Urbanowicz  IV a Miłosz Weber IV a.

Pani dyrektor Bożena Czaińska wręczyła laureatom dyplomy i pamiątkowe statuetki. Cieszy nas bardzo, że wśród licznej gromady uczniowskiej, znalazła się grupa bez mała 50 dzieci, które miały możliwość przeżyć osobiście spotkanie z kulturą. Już sama obecność w pięknym budynku filharmonii wypełnionym po brzegi młodymi melomanami, świadczy o tym, że wielu pragnie kształtować swoje upodobania, a nie tylko ulegać gustom przeciętnego odbiorcy.

Pragniemy przekonać dzieci, że istnieje piękny dźwięk, szlachetna muzyka, która porusza, kształtuje wrażliwość i ogólną kulturę na co dzień.   

Zapraszamy w nowym sezonie artystycznym 2013/14 na koncerty Pro Sinfoniki.

Opiekunki Koła Młodego Melomana: Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel

 

1 czerwca 2013 - Koncert „Pieśni, piosenki, przeboje”

Za nami ostatni, czerwcowy koncert Pro Sinfoniki  w tym sezonie. Ostatni – ale jaki! Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Wysłuchaliśmy (a nawet wspólnie zaśpiewaliśmy!) 16 utworów  różnych kompozytorów i z różnych epok, od XVI w. do czasów współczesnych. Najbardziej podobała mi się „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, ale z równą przyjemnością słuchałam  piosenki „Aaa, kotki dwa” z przedwojennego filmu pt.”Paweł i Gaweł”. A może najlepsze było wykonanie przeboju „What a Wonderful World”? Albo znanego z filmu „Shrek” utworu L. Cohena „Hallelujah”?... A jak Wy sądzicie?... Do zobaczenia na następnych koncertach Pro Sinfoniki!

                                                Opiekunki KMM: I.Chruściel i D.Błaszczyk

 

 

Chór Chłopięcy i Męski
Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki

 

Dyrektorem Artystycznym i Dyrygentem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej jest Maciej Wieloch – śpiewak, uczeń i asystent prof. Stefana Stuligrosza, długoletni dyrygent Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Pod jego batutą chór kontynuuje dzieło wielce zasłużonego Profesora – twórcy „Poznańskich Słowików”. Najsłynniejszy chór w Polsce daje rocznie ok. 50 koncertów na terenie Polski i poza jej granicami. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii.

Ma wszechstronny repertuar, zawierający ponad 1000 utworów. Wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu z Palestriną i Victorią na czele. Szczególnie ceni sobie wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta; Śpiewa z powodzeniem kompozycje współczesne Szymanowskiego, Szeligowskiego, Krenza, Kilara, Góreckiego, Pendereckiego, Deakbardosa, Thompsona, Rottera.

Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej współpracował z wybitnymi artystami m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek - Radkową, Teresą Żylis – Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem. „Poznańskimi Słowikami” dyrygowali gościnnie m.in.: Stanisław Wisłocki, David Shalom, Stefan Fraas, Leonard Bernstein.
„Poznańskie Słowiki” stale współpracują z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej; muzykowały wielokrotnie w Polsce i za granicą także z innymi orkiestrami, m.in. z "Sinfonią Varsovią".
Chór występował m.in. dla prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, króla Hiszpanii Juana Carlosa, prezydenta Francji Jacquesa Chiraca, króla Szwecji Gustawa Adolfa VI, , premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, papieża Pawła VI; Wielokrotnie w Polsce i Watykanie śpiewał dla Papieża Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.
„Poznańskie Słowiki” nagrały 31 płyt CD, 27 dawnych płyt długogrających, 18 kaset magnetofonowych, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór uczestniczył w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” reż. Hieronima Przybyła (1965) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” reż. Jerzego Stuhra (1999);
Obecnie chór to prawie 100 śpiewających chłopców i panów. Przez ponad 70 lat Chór Stuligrosza tworzyło blisko 1500 śpiewaków. Ich wspólny sukces to piękna muzyczna wizytówka Polski i Poznania.         /źródło https://www.filharmoniapoznanska.pl /

 

WIOSNA W MUZYKOTECE – 6 IV 2013

„Halo, halo!

Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju,

Nadajemy audycję z ptasiego kraju...”

Tak rozpoczął się ten niezwykły koncert. Każdy z muzyków dodał trochę słońca, każda sekcja- trochę ciepła, aż wszystkim zrobiło się wiosennie.

Zabrzmiała muzyka pełna ptasich świergotów, brzęczenia pszczół, a nawet słychać było pierwszą wiosenną burzę! Tak grali „wiosenni czarodzieje”

z Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. I naprawdę czarowali. Nie wierzycie? Spójrzcie przez okno!!!

                                                                                                                                            Opracowała I. Chruściel

Koło Młodego Melomana uczestniczyło w koncercie do Poznańskiej Filharmonii

w sobotę, 6 kwietnia 2013 r., godz. 11.00

WIOSNA W MUZYKOTECE

Marcin SUSZYCKI - skrzypce
Jakub CHRENOWICZ - dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej 

Program:

  • Antonio Vivaldi Cztery pory roku                  op. 8 – Wiosna RV 269 E-dur
  • Robert Schumann Symfonia nr 1                  op. 38 B-dur Wiosenna cz. 1
  • Ottorino Respighi Ptaki: Preludio, Kukułka
  • Robert Schumann Symfonia nr 1                  op. 38  B-dur Wiosenna cz. 4
  • Johann Strauss Odgłosy wiosny op. 410

Koncert „Anatomia fortepianu”

           

więcej zdjęć w fotogalerii

Skąd pochodzi współczesny fortepian? Jakie instrumenty były jego poprzednikami?

9 marca wzięliśmy udział w kolejnym koncercie Pro Sinfoniki, podczas którego dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym instrumencie. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku utworów zagranych na cymbałach, pianoforte i klawesynie, które są jakby  „przodkami” fortepianu. Po koncercie obejrzeliśmy te instrumenty z bliska i zrobiliśmy sobie przy nich zdjęcia. Dowiedzieliśmy się również, że fortepian ma 88 klawiszy, a dźwięki powstają dzięki młoteczkom, które uderzają struny (w klawesynie struny są szarpane). Na zakończenie koncertu odpowiedzieliśmy „śpiewająco” w rytmie hip-hopu na pytania zadawane przez prowadzących. I to chyba podobało się młodym melomanom najbardziej. 

                                      Opiekunki KMM: D. Błaszczyk i I. Chruściel

 

 


 Koncert  pt. „Chopin po królewsku”

 „Dobranocki nie tylko dla najmłodszych”- wspaniały koncert rodzinny!

Występ Grupy MoCarta

„Fantazja polska opus 2010”, to kolejny koncertu, na który wybrali się 6 lutego 2010 r. członkowie Koła Młodego Melomana.

 Nokturn na Boże Narodzenie

 Święto Muzyki zostało uczczone w Szkole Podstawowej w Komornikach specjalnym koncertem(02.10.2009)

Drugi już w tym roku koncert  Pro Sinfoniki dla „Tęczowych” (29.11.2009)

Koncert pt. „Niepodległej na 90. urodziny”  do Poznańskiej Filharmonii ( 19.11.2009)