rok 2011/2012

 

rok 2011/2012

Koło Młodego Melomana  

zaprasza 10 marca 2012 r. o godz. 15.00  na koncert pt. DIABELSKIE SKRZYPCE do Poznańskiej Filharmonii. 

W programie:

Artur Banaszkiewicz- (skrzypce) z zespołem

ñ      Vittorio Monti, Czardasz, Whistle Hora

ñ      Imre Kálmán, Czardasz z operetki Hrabina Marica

ñ      Jo Knumann, Balcan, Rumanisch

ñ      Artur Banaszkiewicz, Oczy czarne (parafraza), Skrzypek na dachu – fantazja koncertowa na tematy J. Bocka, Hava Nagila (parafraza)

ñ      Grigoras Dinicu, Pacsirta

 Zapraszamy na autorską stronę internetową artysty. Zamieszczone tam utwory pomogą przygotować się do odbioru muzyki.   https://www.arturviolin.wer.pl/

Opiekunowie Koła Młodego Melomana: Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel

 Artur BANASZKIEWICZ

Skrzypek, kompozytor, aranżer. Koncertuje od piątego roku życia. W 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie. W latach 1988-1990, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie.

Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz prezentuje słuchaczom własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów. Artysta intensywnie koncertuje i poszerza swój repertuar, dzieląc się muzycznymi fascynacjami i kreacjami z publicznością na całym świecie.
 

 

Ci, co rozśmieszają ludzi, cenniejsi są od tych, co każą im płakać. (Charlie Chaplin)

 Koło Młodego Melomana zaprasza na projekcję filmu niemego Cyrk z muzyką na żywo

Odbędzie się ona w niedzielę, 8 stycznia 2012 r. o godz. 11.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.

FILMOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA

ALE KINO!

Frank Strobel – dyrygent

Charlie Chaplin – aktor, reżyser, kompozytor  

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

W programie:

 Charlie Chaplin

Cyrk (projekcja filmu z muzyką na żywo) 

Orkiestra Filharmonii Poznańskiej  

   Opiekunowie Koła Młodego Melomana:   Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel

WILLKOMMEN

Film niemy jest to film, któremu nie towarzyszy ścieżka dźwiękowa. Dzięki wynalazkowi Thomasa Edisona (kinetoskop) oraz braci Limiere (kinematograf) możliwe stało się wyświetlanie obrazów na ekranie. Pierwszy  pokaz filmowy odbył się 116 lat temu (28 grudnia 1895 r.) i trwał zaledwie dwie minuty. Były to obrazy pt. Nadjeżdżający pociąg i Wyjście robotników z fabryki.

Dopiero na początku XX wieku tworzono filmy opowiadające jakieś historie, nie zaś tylko odtwarzające realne wydarzenia. Pierwszy z 1902 roku to Podróż na księżyc, zaś film nakręcony w plenerze toNapad na ekspres z 1903 roku.

Filmy nieme opierały się na wyrazistej grze aktorskiej, a w sali kinowej znajdowali się taperzy, czyli artyści grający muzykę na żywo, obserwujący reakcję widzów.

Charlie Chaplin urodził się w Londynie w 1889 roku. Był hollywodzkim aktorem i reżyserem kina niemego, później także filmów udźwiękowionych oraz kompozytorem muzyki filmowej.

Chaplin obdarzony był umiejętnościami improwizacyjnymi. Sam stworzył postać trampa, z którą jest utożsamiany. Ta postać filmowa to osoba z manierami dżentelmena, nosząca wąsik, żakiecik, przyduże spodnie, rozchodzone buty, melonik, laseczkę i wąsik.

Był śpiewakiem w tytułowej piosence do filmu Cyrk z roku 1928. Jedną z kilku napisanych przez niego piosenek śpiewał m.in. Michel Jackson, jest nią Smile

  

   FOLKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA

„Pierwsza gwiazda rozbłyskuje, nam Mazowsze kolęduje.”

   Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych i tylko w Polsce kolęd jest tak wiele. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu, są tak różne: smutne i wesołe; skoczne i nastrojowe; patetyczne i żartobliwe. W wielu znajdziemy rytmy polskich tańców - oberka, mazura, poloneza. Są piękne i łatwe do śpiewania.

Styl "mazowszański" to ciepło delikatnej stylizacji, uwypuklającej urodę autentyku, zarówno w odniesieniu do muzyki, jak i do choreografii czy kostiumu.

Folklor prezentowany przez zespół na scenie staje się sztuką o największej wartości, sztuką o wielkim ładunku emocjonalnym.

 

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

             Oficjalnie "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki

8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.

            Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.

             Dziś „Mazowsze” zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. Podczas jednego koncertu podziwiać można około 20. z nich. Kostiumy różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Nawet ważący 14 kg kostium łowicki potrafi zawirować w tańcu niczym lekki tiul. 

źródło: www.m azowsze.waw.pl

                                                                                                                             Opracowanie: D. Błaszczyk

 

Kolejny koncert Pro Sinfoniki

 

Drugi koncert Pro Sinfoniki odbył się dzień po Święcie Niepodległości, wysłuchaliśmy więc muzyki związanej  z Polską. Najpierw zabrzmiał utwór Ferenca Liszta „Salve Polonia” z oratorium „Święty Stanisław”, w którym można było rozpoznać fragmenty „Mazurka Dąbrowskiego” i pieśni „Boże, coś Polskę”. Następnie usłyszeliśmy fragment Koncertu Fortepianowego d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta , a na koniec – cztery tańce polskie Aleksandra Tansmana: „Polka”, „Kujawiak”, „Dumka” i „Oberek”. Cieszy nas, że razem z dziećmi w uczczeniu Święta Niepodległości w ten sposób uczestniczyli również rodzice.  opracowała Iwona Chruściel

 

 

Inauguracja 44. sezonu Pro Sinfoniki „Muzykoteka Młodego Człowieka”

 

Jesteśmy gronem miłośników muzyki, którzy nie wyobrażają sobie świata bez dźwięków. Działamy wśród dzieci i młodzieży, pokazując jak magiczna i piękna jest MUZYKA – nie zawsze poważna.

Założycielem oraz wieloletnim Prezesem Pro Sinfoniki był Alojzy Andrzej Łuczak. Aby do nas przystąpić, wystarczy jedynie chcieć. Główną zasadą naszej działalności jest bowiem dobrowolny udział w projektach Pro Sinfoniki.

Jeśli zatem chcesz:

  • poznać tajniki muzyki,

  •  posłuchać dzieł muzycznych od średniowiecza do współczesności,

  •  poznać kulturę muzyczną innych krajów,

  •  spotkać ciekawych ludzi,

  •  zobaczyć znanych i mniej znanych, ale zawsze wybitnych artystów,

  •  uczestniczyć w muzycznych projektach,

  •  być współtwórcą koncertów,

  •  a nawet wystąpić na estradzie

dołącz do nas!

Proponujemy ciekawy i atrakcyjny program oraz wysoki poziom artystyczny.

Nasza oferta koncertowa w sezonie 2011/2012 to:

MUZYKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA


Koncerty organizowane przez Pro Sinfonikę raz w miesiącu, w Auli Uniwersyteckiej, na które zapraszamy wszystkich młodych melomanów.

       Historia sobotnich koncertów sięga początków Pro Sinfoniki. Ich celem było i jest ukazanie piękna i różnorodności muzyki. Na Pro Sinfonicznej estradzie oklaskiwana była niezliczona ilość artystów, wykonywane były dzieła różnych epok: stare i nowe, pochodzące z rożnych stron świata. Istna MUZYKOTEKA, z której możecie brać to, co lubicie, czyli tradycyjne koncerty symfoniczne, muzykę ludową, muzykę popularną w niebanalnych opracowaniach, a także kino (nie takie) nieme.                                                                                                 (www.prosinfonika.eu)

 

                                                                    Zapraszamy!

Opiekunki Koła Młodego Melomana: Dorota Błaszczyk i Iwona Chruściel

 

 

12 czerwca ukończyłby 81 lat.

 "Prezes Prezesów" - przylgnęło do niego przed laty. Człowiek-instytucja życia muzycznego w Poznaniu.

         Był animatorem kultury, pisarzem i dziennikarzem.

W latach 1962-67 był dyrektorem Estrady Poznańskiej, a w latach 1967-73 dyrektorem Filharmonii Poznańskiej. Zasłynął tworząc w 1968 roku Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, którego do końca życia pozostał prezesem prezesów. To dzięki Pro Sinfonice i jej klubowemu systemowi ponad 300 tysięcy młodych ludzi mogło nie tylko bliżej poznać klasykę muzyczną, ale znacznie poszerzyć swoje horyzonty kulturowe.

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku Alojzy Andrzej Łuczak był współtwórcą Festiwali Jednego Kompozytora odbywających się w Poznaniu przy udziale ówczesnej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i TV. Jako pisarz znany był głównie ze swych wspomnieniowych powieści takich jak "Głodny" czy "Jeszcze będziesz mi orłem".

Z pejzażu Wielkopolski zniknęła niezwykle barwna choć wymagająca osobowość, która na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy się z nim zetknęli.

 Źródło: głos.pl, gazeta.pl

 

 

9 kwietnia 2011 r. –koncert pt.: „Ziemi naszej hołd składamy”

„Człowiek śpiewa od zarania ludzkości, bo to jest wspaniały sposób, by wyrazić uczucia, oczyścić się z niepotrzebnych emocji.

Pieśnią można opowiedzieć o zdarzeniach i pragnieniach.

Pieśń zabawi i ukoi ból.

Pieśń pokaże, jak żyli dawniej ludzie na twojej i obcej ziemi.

Pieśń żyje, gdy ziemia gromadzi tylko prochy.

Pieśni pisane przez poetów i te, co w sercach prostych ludzi powstawały, koiły tęsknotę za krajem, zagrzewały do walki…”

                                                 (z listka koncertowego Pro Sinfoniki)  

To był niesamowity koncert. Prawie stuosobowy chór, zespół gitarowy i fletowy, soliści i tancerze ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Poznaniu zabrali nas w zaczarowany świat pełen muzyki… 

„Jeżeli będzie wam w duszy grało, śpiewajcie razem z nami. Wyśpiewajcie swoją miłość do Ojczyzny!”

Oj, śpiewaliśmy…      zdjęcia                                                                                              

Iwona Chruściel

 

19 lutego 2011 r. – koncert ”EL TANGO NUEVO DE BUENOS AIRES”  

Co to takiego: Tango Nuevo? To forma muzyki tanga argentyńskiego, łączącego elementy jazzu i muzyki poważnej. Jednym z najwybitniejszych przedstawicieli jest Astor Piazzola.

W sobotę  wystąpił niemiecki zespół Quinteto Angel, który powstał w 2001r.

Kwintet w składzie: Christian Gerber - bandoneon, Frank Schulte - fortepian, Bernhard von der Gabelentz - skrzypce, Samuel Lutzker - wiolonczela, Rodolfo Paccapelo - kontrabas - szybko zyskał renomę jednej z najbardziej obiecujących grup wykonującej tango w Niemczech.

Do udziału w poznańskich koncertach w Auli Uniwersyteckiej muzycy Quinteto Angel zaprosili współpracującego z nimi śpiewaka i kompozytora - Argentyńczyka Sergio Gobi.

Młodym melomanom i miłośnikom tanga goście z Niemiec zaprezentowali zróżnicowany program zawierający zarówno tanga tradycyjne (także śpiewane), jak i kompozycje Astora Piazzolli - twórcy tanga nuevo, a także własne, które znalazły się na najnowszej płycie zespołu Final de Fiesta. autografy

Iwona Chruściel

„Śladami Trzech Króli,

czyli XV spotkanie flażolecistów przy betlejemskim żłóbku”

             Członkowie Koła Młodego  Melomana oraz Tęczowe Nutki uczestniczyli w niezwykłym koncercie na Ostrowie Tumskim.

            Ponad 1200 flażolecistów spotkało się 15 stycznia 2011, aby przy akompaniamencie organów kolędować w przepięknych gotyckich wnętrzach katedry.

 

Dzieci zajmowały każdą wolną przestrzeń: siadały przy ołtarzu, na podłodze i w nawach bocznych.  Wszystkie z niezwykłym zapałem uczestniczyły najpierw w próbie, którą prowadził duszpasterz dzieci ksiądz Mateusz Drob.

            Spotkanie rozpoczął ksiądz proboszcz Bazyliki Archikatedralnej kanonik Ireneusz Szwarc. Powitał zgromadzone dzieci z ponad 50 szkół powiatu poznańskiego. Jego ekscelencja ksiądz biskup Grzegorz Balcerek zwracając się do flażolecistów, podkreślił słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II „Kto gra, śpiewa i tańczy, ten modli się poczwórnie”.

Po spotkaniu poprosiliśmy biskupa o błogosławieństwo i wspólną fotografię.

            Następnie udaliśmy się odkrywać podziemia bazyliki, w której zachowała się wapienna misa chrzcielna i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

U stóp katedry wznosi się pomnik papieża Jana Pawła II, zapaliliśmy tu znicze.

             Inicjatorem spotkań w Poznańskiej Katedrze jest pan Wojciech Wietrzyński, propagator ruchu flażoletowego iStowarzyszenie EMU- Efektywnych Metod Umuzykalniania. galeria

                                                                                                                             Dorota Błaszczyk

 

Młodzi melomani na III koncercie pt.„Mikołajkowy zwiastun”

w Poznańskiej Filharmonii  4 grudnia 2010 r.  

 zoba cz zdjęcia 

         „Treść koncertu narzucona jest przez datę realizacji tematu. W europejskiej tradycji 6 grudnia jest świętem Mikołaja, który wg legend jest postacią obdarowującą dzieci prezentami. To obdarowywanie w XXI wieku trwa aż do świąt Bożego Narodzenia. Dla dzieci jest to okres radosnego oczekiwania na święta”. ( Listek koncertowy Pro Sinfoniki).

         Grudniowe przedstawienia już od wielu lat przygotowywane są przez Koło Młodego Melomana ze Szkoły Podstawowej nr 90 w Poznaniu.

         Tego roku na scenie królowały liczne Mikołaje, przygotowujące prezenty dla dzieci, a niebiańskie anioły czarowały nas swoim śpiewem i tańcem.

W spektaklu wystąpił chór, soliści dzieci grające na fletach podłużnych, gitarach  i organach.

         Koncert przygotowali nauczyciele Beata Zasada, Jarosław Klessa i Danuta Paplaczyk, według scenariusza Danuty Paplaczyk. 

         Pomimo panującego na dworze mrozu,  Aulę Uniwersytecką wypełniała gorąca atmosfera. Aktorzy odgrywali swoje role także wśród  publiczności, zachęcali do wspólnego śpiewu.

         Po koncercie czekała niespodzianka. Święty Mikołaj wysłał dla naszych dzieci upominki, które wręczył pan Radek. Wielka radość, zadowolenie, uśmiechy

i szczęście to emocje, które wspaniale móc przeżywać jak najczęściej.

 

Dziękujemy Radzie Rodziców za przyczynianie się do wywoływania takich pozytywnych uczuć.

 

                                                                                                             Dorota Błaszczyk