„Muzyka kształci pamięć, zdolność intensywnego zauważania, pomaga w rozumieniu pojęcia prędkości i czasu trwania, uczy operowania strukturami logicznymi, a rozwijając słownictwo – wzbogaca myślenie...”

                    Maria Przychodzińska, Muzyka i wychowanie   

 

 ---------------------------------------------------------------

51. SEZON ARTYSTYCZNY PRO SINFONIKI

 

23.03.2019 – „Muzyka niejedno ma imię – klasyka czy rozrywka?”

 

       Spór stary jak świat – lepsze to, co nowe, czy to, co stare?... Muzyka klasyczna czy rozrywkowa? Której lepiej słuchać? Która daje więcej radości, niesie lepsze emocje? Czy muzykę rozrywkową można stawiać na tym samym poziomie, co klasyczną?

       W Auli UAM toczyła się właśnie taka „rozprawa sądowa”. Świadkami byli znani kompozytorzy. Po stronie muzyki klasycznej stanął  Bach ze swoją słynną „Toccatą”,  Beethoven i jego V Symfonia,  Chopin zagrał walca… Ale i muzyka rozrywkowa miała mocnych obrońców: „Bohemian Rapsody” zespołu Queen, „Gimme! Gimme!”  Abby, „Billie Jean” Jacksona… A muzyka filmowa - to klasyka czy rozrywka? A „Pieśni Moniuszki” pisane kiedyś dla rozrywki? A Gershwin?

       Spierających się pogodziły dzieci i młodzież, które śpiewem, tańcem i grą na instrumentach świadczyły po obu stronach. Sędzia ogłosił równoważność muzyki klasycznej i rozrywkowej. Muzyka ze swoim ładunkiem emocji uczy i bawi, a klasyka jest niezmiennie doskonała.

       Trudno uwierzyć, że to niezwykłe przedstawienie pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotowały dzieci i młodzież z klas muzycznych Szkoły Podstawowej w Murowanej Goślinie. W finale na scenie było około stu osób, które zgodnym chórem na melodię „We are the Champions” zaśpiewały:

„Muzyka brzmi w każdym z nas,

Ogarnia cały ten świat!

Słuchaj więc, słuchaj, nadstawiaj ucha,

Niech w nas trwa…”

Nic dodać, nic ująć. Niech to przesłanie w nas trwa!

Opiekunki KMM

 
 

23.02.2019 – koncert „Swing, swing – I love Sinatra”

 

       Swing to jeden z najważniejszych stylów w muzyce jazzowej.  Słowo “swing” oznacza huśtanie lub kołysanie. Muzyka swingowa była wykonywana przez big-bandy, które często grały do tańca. Złota era swingu to lata 30 i 40 dwudziestego wieku.

       Jednym z najsłynniejszych wokalistów jazzowych był obdarzony magicznym głosem Frank Sinatra. Mówi się, że Sinatra  urodził się dla sceny i estrady,  poza tym był aktorem. Nagrał ponad 40 płyt i zagrał w 15  filmach, a śpiewał mając nawet 80 lat! (informacje zaczerpnięte z listka koncertowego)

         Na sobotnim koncercie przepięknie zaśpiewała jego piosenki pani Natalia Świerczyńska. Usłyszeliśmy między innymi „Over the Rainbow”, „Fly Me to the Moon” i kilka innych przebojów.  Dzieci klaskały, pstrykały palcami i kołysały się do rytmu. Nam najbardziej spodobał się utwór „New York, New York”, a Wam?...

      Zapraszamy na koncert w marcu!

Opiekunki KMM

 

12.01.2019 – koncert „Z NOWYM ROKIEM MARSZOWYM KROKIEM”

 

         Marsz kojarzy nam się z muzyką wojskową, wykonywaną podczas parady wojska, bądź jako muzyka wspomagająca przemarsze wojsk. Pierwsze marsze towarzyszyły już legionom w starożytnym Rzymie. Tak naprawdę marsz rozwinął się w baroku, wraz z rozwojem form scenicznych. W Polsce Jan III Sobieski miał swoją kapelę janczarską,  grającą muzykę wojskową na instrumentach tureckich. Dzisiaj - każdy z nas zna chociażby marsz weselny Mendelssohna, marsze Straussów czy marsz żałobny Chopina.

         W nowy rok 2019 młodzi melomani naprawdę wkroczyli  marszowym krokiem!  Stało się to dzięki wspaniałej Orkiestrze Vivat! z Sierakowa, która zaprezentowała nam kilka mniej lub bardziej znanych utworów marszowych. Zagrali między innymi słynny „Marsz Radeckiego”, utwór z filmu „Most na rzece Kwai” oraz wiązankę znanych melodii (rozpoznaliśmy „Happy” Pharella Williamsa, fragmenty z filmów „Król lew”, „Titanic” i „Forrest Gump”). Największy entuzjazm jednak wzbudziły występy mażoretek. Bardzo nam się podobały zarówno układy choreograficzne , jak i wspaniałe stroje tancerek. Może ten rok 2019 będzie naprawdę udany?.... Tego życzymy wszystkim Melomanom i zapraszamy na następny koncert!

Opiekunki KMM

 
 

8 grudnia 2018 – MUZYKA MŁODA „Burza w szklance wody”

    

      Poprzedni koncert wypełniony był muzyką, tańcem, ale ogromną rolę spełniały też słowa - tematem  były przecież bajki Ignacego Krasickiego. Czy jednak można opowiedzieć bajkę nie używając słów?...

        Można!  Przekonał  nas  o tym zespół CELLO OCTET AMSTERDAM, czyli ośmiu muzyków grających na wiolonczelach.  Instrumenty były również chwilami częścią dekoracji i rekwizytami, a muzycy – aktorami i tancerzami. Bez słów przedstawili nam opowieść o samotnym gołębiu, który chciał znaleźć przyjaciela. Ptak ten podróżował po całym świecie – szukał przyjaciela na stepie i na pustyni, w mieście i w dżungli, aż w końcu trafił na biegun południowy.  Cała opowieść była magiczna – czuliśmy, że jesteśmy częścią historii, razem z gołębiem uciekaliśmy przed zagrożeniem i poznawaliśmy innych bohaterów.  Czuliśmy strach, przejmujące zimno i radość…

        Takie koncerty zapadają w pamięć na długo…  Czekamy już na następny  i serdecznie zapraszamy!  A wszystkim Melomanom życzymy wspaniałych, pięknych, rodzinnych świąt i pomyślności w roku 2019!

Opiekunki KMM

 

18 listopada 2018 – MUZYKA MŁODA „Muzobajki”

 

 

          Czy wiecie, co to jest: bajka? To krótki utwór literacki, często wierszowany, który zawiera pouczenie (morał). Bohaterami bajek często są zwierzęta. Za twórcę bajek uważa się Ezopa, a w Polsce – Ignacego Jana Krasickiego. Bajka ma uczyć i bawić!

          W minioną sobotę przeżyliśmy magiczną podróż w czasie. Na koncercie pojawił się… Ignacy Krasicki!  „Bajki wam niosę, posłuchajcie , dzieci!”- powiedział. Pewien młodzieniec uważał jednak, że „Książka, to już jest zabytek, a czytanie- to przeżytek!”. Zdziwił się jednak bardzo i zmienił zdanie! Mistrz Ignacy czytał swoje bajki, które przeplatane były piękną, XVIII-wieczną muzyką. „Daremna praca”, „Bóbr i mrówki”, „Słowik i szczygieł” (Morał słowika: „Lepiej krótko, a dobrze, niż długo, a miernie!”), „Lis i osioł” („Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela…”), „Kruk i lis”, „Lew i zwierzęta” (lew powiedział: „Według mnie ten najlepszy, kto się najmniej chwali!”). To była uczta dla ucha i oka - na scenie tańczyła grupa baletowa tak pięknie, że nie można było oderwać oczu od tancerzy!

         Bajki Ignacego Krasickiego nic nie straciły na swojej wartości,  muzyka W.A.Mozarta jest ponadczasowa… Takich koncertów długo nie można zapomnieć… Do zobaczenia 8 grudnia na kolejnym muzycznym spotkaniu!

Opiekunki KMM

 
  
 
   
 
...........................................................................................................................................................................................................................................

29 września 2019

„W poszukiwaniu idealnego dźwięku” – KONCERT JUBILEUSZOWY    50-LECIA PRO SINFONIKI

         

          Za nami pierwszy koncert nowego, 51 sezonu artystycznego. Na dworze piękna słoneczna pogoda, a sala koncertowa - wypełniona po brzegi. Tego dnia szukaliśmy idealnego dźwięku. Gdzie go znaleźć? Dzieci odpowiadały: w piosence, w sercu… My jednak zostaliśmy w filmie  zaproszeni do lasu – tu rosną drzewa, z których wykonuje się wiele instrumentów. Obejrzeliśmy  też film o pracy lutnika, widzieliśmy, jak powstają skrzypce i jak potem muzycy ćwiczą, aby wydobyć z instrumentów idealny dźwięk w sali koncertowej.

        Oczywiście- koncert, to przede wszystkim muzyka. Wysłuchaliśmy pięknych utworów Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina oraz Henryka Wieniawskiego. Koncert skrzypcowy tego ostatniego kompozytora wykonała Bomsori Kim, a jej imię po koreańsku znaczy: „dźwięk wiosny”. Idealny dźwięk?...Grała fantastycznie!

        Nowy sezon Pro Sinfoniki zatytułowano „MUZYKA MŁODA”. Cieszy nas, że w koncertach  – oprócz Młodych Melomanów- biorą udział również ich rodzice. Zapraszamy w listopadzie na koncert pt. „Muzobajki”. W programie „Bajki i przypowieści” oraz „Bajki nowe” Ignacego Krasickiego w choreografii tanecznej do muzyki: A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, J.J. Rousseau…

                                                                                                                                       Opiekunki KMM

 

 

 
 
 
 
 
 
 

ARCHIWUM- Sezon 2017/2018

 

2.06.2018 – MUZYKA SREBRNEGO EKRANU

      

        To był niesamowity koncert na zakończenie 50 sezonu Pro Sinfoniki!  Pomimo długiego weekendu sala koncertowa była wypełniona po brzegi!

         Królowała muzyka , która powstała do filmów i bajek, a teraz często żyje własnym życiem. Któż nie zna takich utworów, jak „Miłość rośnie wokół nas” z filmu „Król lew” czy „Kolorowy wiatr” z „Pocahontas”?  Usłyszeliśmy też muzykę z filmu „Pinokio”. „Królewna Śnieżka”, „Mulan” , „Toy story” i wiele innych. A „Mam tę moc” z „Krainy lodu” zaśpiewaliśmy wspólnie z solistką!

           Koncert prowadził pan Krzysztof Tyniec, który użyczył swojego głosu wielu bajkowym postaciom.

       Do zobaczenia i usłyszenia w następnym sezonie!!!

Opiekunki KMM

 

 

 

21.04.2018 – „Poważnie- niepoważnie”

   W przedostatnim już koncercie wystąpił francuski zespól LES BONS BECS. W programie można było przeczytać zapowiedź: „ Odrobina klasyki, szczypta folku, trochę muzyki popularnej i dużo zabawy z niekonwencjonalnymi muzykami”. Koncert jednak przeszedł najśmielsze oczekiwania!                                                     

      Zespół LES BONS BECS to muzycy, którzy grają na klarnetach i innych instrumentach: na fleciku, tamburyno, bum-bum-rurkach, wielu instrumentach perkusyjnych, a nawet na pile! Wszyscy wspaniale się bawili, a zespól grał, tańczył, śpiewał… „Psuły się” instrumenty – dzięki temu dowiedzieliśmy się, że klarnet składa się z 5 części. Słyszeliśmy muzykę z różnych epok i rozmaitych gatunków: Mozarta, „Bolero” Ravela, muzykę z filmu „Desperado”, „Zorba”, a na bis – „Over the Rainbow” zagraną na pile! Było fantastycznie!!!

     Zapraszamy 2 czerwca  na ostatni już w tym sezonie koncert pt. „Muzyka srebrnego ekranu”!

 Opiekunki KMM

 

 

17.03.2018 – HOP! W HIP-HOP!

 

      Czy barok i hip-hop mają ze sobą coś wspólnego? Okazuje się, że tak! Wielu kompozytorów żyjących w dawnych czasach wykazywało się świetnym wyczuciem stylu, a ich „bity” mogą służyć dziś współczesnym twórcom muzyki rozrywkowej, w tym hip-hopu!  

       Wokalista zespołu Bibobit zademonstrował nam, jak można freestylować do utworu barokowego, a pianista zmiksował „Zimę” Vivaldiego z kawałkiem Dr. Dre i Snoop Dogga. Ale się działo! W pewnym momencie na zawołanie wokalisty „Dajcie ręce w powietrze! Złapcie muzę!” spora część publiczności nawet znalazła się na scenie! Czyżby przyszli muzycy??? Kto wie…

Opiekunki KMM

 

 

---------------------------------------------------------------

10.02.2018 r. Jazz klasycznie- klasyka jazzowo

 

Co to znaczy klasycznie? Wzorowo, idealnie, wręcz szczegółowo dopracowane wykonanie utworu kompozytora.

Jazz natomiast charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną i  tendencją do improwizacji- to klasyka jazzu.

Jazz to zabawa.  I taką zabawą był koncert zespołu Sharp Eleven Big Band na koniec karnawału. Bawiliśmy się wspaniale. Saksofoniści nabijali rytm, a publiczność wtórowała.  Grupy muzyków improwizowały podane tematy muzyczne.„Taniec węgierski” J. Brahmsa w aranżacji jazzowej? Czemu nie! Muzycy swoja aranżacją zaprosił nas do tańca. Radość i energia, tak zapamiętamy sobotni jazzowy koncert.

Przed nami kolejny hip- hopowy. Zapraszamy już 17 marca.

 ---------------------------------------------------------------

27.01.2018 – TAŃCE NIE DO TAŃCA

    

          Jak to możliwe??? „To przecież łatwe – tańce nie do tańca to utwory, które są oparte o taneczne rytmy, ale napisane zostały przez kompozytorów do wykonywania estradowego, a nie do tańczenia. Taki zabieg nazywa się stylizacją.” (z listka koncertowego).

      A jednak! Mimo, że nie do tańca, to spora część młodych melomanów zatańczyła słynnego poloneza z filmu „Pan Tadeusz”. Trudno też było usiedzieć na miejscu podczas słuchania „Tańca z szablami” Chaczaturiana. Bardzo nam się podobała zwłaszcza marimba, czyli instrument przypominający ogromne cymbały. A „Tańce słowiańskie” Dvorzaka?... Było super!

      Zapraszamy na kolejny koncert już 10 lutego!

Opiekunki KMM

 

Lubię jeździć do Filharmonii dlatego, że mogę poznać różne rodzaje muzyki.

Czasami jest śmiesznie i wesoło, a czasem nawet bardzo poważnie.

Jeśli dopisze Ci szczęście, możesz nawet wygrać specjalną nagrodę.

Hania Komar III i

*

,,Muzyka w muzyce” - Ile jest cukru w cukrze, tyle jest muzyki w muzyce.

Podczas sobotniego koncertu dowiedzieliśmy się, że symfonia to nie to samo co symfonika.

Aby muzyka brzmiała pięknie, wszyscy muzycy grają zgodnie z partyturą!

Po wysłuchaniu koncertu, w szatni czekała słodka niespodzianka od Mikołaja.

Krzysztof Mrugalski lll k

 ---------------------------------------------------------------

 

 ---------------------------------------------------------------

4.11.2017 – MUZYKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA „Pokazać muzykę”

 wiecej zdjęć na stronie https://prosinfonika.eu/galeria

Czy można pokazać muzykę? Okazuje się, że tak! Dokonali tego studenci rytmiki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jesteśmy pod wrażeniem, jak można ruchem, gestem, mimiką pokazać muzykę i dynamikę.

Studenci stworzyli układy rytmiczne do muzyki z różnych epok. Zaczęli … od Bacha. Potem tańczyli do muzyki Mozarta, Haydna, Beethovena, Sibeliusa, Grażyny Bacewicz oraz Jarosława Kordaczuka i jego „Canzony egzaltowanych prądnic i silników”. Zaczarowali nas! Niektóre dzieci zdobyły się na odwagę i spróbowały swoich sił na scenie. „Taniec i w ogóle ruch połączony z muzyką jest bardzo pożyteczny tak dla ciała, jak i dla ducha. Dzięki dużej koncentracji na jak najlepszej ruchowej ilustracji muzyki rozwija się uwagę, inteligencję, wrażliwość i sprawność fizyczną.” (z listka koncertowego). Oj, tak!!!

Zapraszamy na koncert w grudniu!

Opiekunki KMM

 ---------------------------------------------------------------

30.09.2017 - INAUGURACJA 50. SEZONU PRO SINFONIKI

 

       „O!PERA – Jak skomponować operę?”.

     Czy ktoś z Państwa wie, jak skomponować operę? Czy wystarczy wziąć garść smyczków, dodać solistów, wstrząsnąć i wymieszać?... Na pewno nie!            Coś na ten temat wiedział wspaniały kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. To właśnie historię jego opery pt. „Czarodziejski flet” mogliśmy poznać na pierwszym w tym roku spotkaniu. Oczarowały nas przepiękne stroje solistów, rozbawił Papageno, zaczarowała muzyka… Wspaniały koncert!

        Mamy nadzieję, że następne będą równie udane. Zapraszamy!

 

zdjęcia z konceru

Opiekunki KMM

---------------------------------------------------------------

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Komornikach

      

         Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki. Kolorowo przystrojone drzwi klas I- III zapraszały Panią Muzykę do środka.

W poniedziałek, 2 października odwiedzili nas zaproszeni goście. Był lutnik, pan Andrzej Łapa, dziadek Patrycji z klasy III h, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zaprosił uczniów do odkrywania tajemnic skrzypiec. Mogliśmy poznać rodzaje drewna, z którego powstaje instrument, narzędzia lutnika oraz etapy powstawania skrzypiec. Zaprosił nas także na wędrówkę do wnętrza instrumentu. Zobaczyliśmy duszę skrzypiec!

      Zajęcia dla naszych uczniów prowadził także tata Kuby z klasy I d, pan Mariusz Czaiński, który grał na gitarze i różnych ciekawych instrumentach, np. na drumli i na misach.  Poznaliśmy też "instrument wielofunkcyjny" dzięki tacie Julki z klasy I a, panu Sławkowi Belakowi. Ów instrument może zastąpić całą orkiestrę ! Pan Sławek tworzył i odtwarzał muzykę na tablecie.

     Tego dnia w klasach młodszych radośnie spędzaliśmy czas. Nasi uczniowie grali, śpiewali, tańczyli. Były grzechotki, harmonijki, flażolety, wiolonczela, bum bum rurki. Uczyliśmy się nowych piosenek i tańców... Na każdym kroku można było dostrzec radość dzieci z odkrywania dźwięku, jak również radość i satysfakcję wynikającą z uczestnictwa w wykonywaniu muzyki.

         Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie od 1975 roku w dniu 1 października. Zainicjowany został przez Yehudi Menuhina, amerykańskiego wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.

zdjęcia

 

         Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

 

---------------------------------------------------------------

 

POZNAJ PRO SINFONIKĘ

Jesteśmy gronem miłośników muzyki, którzy nie wyobrażają sobie świata bez dźwięków. Prawie pół wieku nieprzerwanie działamy wśród dzieci i młodzieży pokazując, jak magiczna i piękna jest muzyka– nie zawsze poważna.

 

Koło Młodego Melomana zaprasza

do Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu

PROGRAM 50. SEZONU ARTYSTYCZNEGO
MUZYKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA

 

30.09.

2017

INAUGURACJA 50. SEZONU PRO SINFONIKI 
O!PERA

 

4.11.

2017

POKAZAĆ MUZYKĘ

Czy da się wyrazić muzykę poprzez gest, ruch, mimikę? Jak przedstawić formy, style muzyczne, fakturę? Zadanie prawie niewykonalne, a jednak studentki rytmiki…

 

9.12.

2017

MUZYKA W  MUZYCE

Ile jest cukru w cukrze, tyle jest muzyki w muzyce, a może nawet ciut więcej, jeśli wykonuje ją  znakomita trębaczka Lucienne Renaudin…

27.01.

2018

TAŃCE NIE DO TAŃCA

Tańce do tańca, to rzecz normalna, ale tańce nie do zatańczenia? A właściwie dlaczego nie? Chętnych zapraszamy na parkiet podczas karnawałowego koncertu…

 

10.02.

2018

JAZZ KLASYCZNIE KLASYKA JAZZOWO

Improwizacje jazzowe na temat muzyki klasycznej, wariacje muzyki klasycznej na temat jazzu, jazz klasyczny, klasyka jazzowa... zaraz, zaraz a może na odwrót?…

 

 

17.03.

2018

HIP! W  HIP HOP

Monteverdi zapoczątkował rap, Bach miał świetne bity, Mozart robił doskonałe sample.  Nie wierzycie? Zatem hop w historię muzyki z przymrużeniem oka.

 

21.04.

2018

POWAŻNIE – NIEPOWAŻNIE

Trochę muzyki klasycznej, trochę folkowej, trochę popularnej. Trochę tancerze, trochę komicy a nade wszystko świetni muzycy! Les Bons Becs

 

2.06.

2018

MUZYKA SREBRNEGO EKRANU

Elsa ma moc, Pocahontas śpiewa o kolorach wiatru, Mulan szuka prawdziwej siebie w lustrze. Bohaterowie animowanych filmów Walta Disney’a wykreowali muzyczne przeboje,…

 

 

 Zapraszamy rodziców do udziału w koncertach.

Opiekunki KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel